TICKETS ARE NOW ON SALE FOR THIS YEAR’S ARTSIES.

Call the Virginia Rep Box Office: 804.282.2620

 

 

 

 

RTCC Nominations for the 2017-18 Season

The Richmond Theatre Critics Circle has announced the nominees for this year’s Artsies, the community’s recognition of excellence in Richmond-area theatre. This year’s event is hosted by Jessi Johnson and Alexander Sapp.

It will take place:

Sunday, October 7
7:30 pm on
Virginia Rep’s November Theatre.

Tickets go on sale September 1 and can be purchased by calling the Virginia Rep box office: 804.282.2620.

Best Musical
Alice, A New Musical – Firehouse/TheatreLAB
Fun Home – Co-produced by Virginia Rep and Cadence Theatre Company
The Last Five Years – TheatreLAB/Yes, And! Entertainment
Preludes – Firehouse
West Side Story – Virginia Rep

Best Direction (Musical)
Adam Ferguson, Alice
Chase Kniffen, Fun Home
Billy-Christopher Maupin, Preludes
Nathaniel Shaw, West Side Story
Kerrigan Sullivan, Wings, Firehouse

Best Actor (Musical)
PJ Freebourn, Preludes
Duke Lafoon, Fun Home
Justin Luciano, West Side Story
Dale Sampson, The View Upstairs, Richmond Triangle Players
Alexander Sapp, The Last Five Years

Best Actress (Musical)
Bianca Bryan, Wings
Alexa Cepeda, A Chorus Line, Richmond Triangle Players
Christie Jackson, The Last Five Years
Brittany Santos, West Side Story
Debra Wagoner, Tomfoolery, Swift Creek Mill

Best Supporting Actor (Musical)
Levi Meerovich, Preludes
Steven Rada, A Chorus Line
Morgan Reynolds, Mary Poppins, Virginia Rep
Alexander Sapp, A Chorus Line
Travis West, Preludes

Best Supporting Actress (Musical)
Maggie Bavolack, Alice
Daria DeGaetano, A Chorus Line
Maria Cristina Slye, West Side Story
Debra Wagoner, Mary Poppins
Elizabeth Wyld, Fun Home

Best Musical Direction
Susan Randolph Braden, Preludes
Paul Deiss, Tomfoolery
Leilani Fenick/Michael Knowles, To Damascus, Firehouse
Kim Fox, Wings
Anthony Smith, West Side Story

Best Choreography
Kikau Alvaro, Fun Home
Justin Amellio, A Chorus Line
Emily Dandridge, Preludes
Alissa Pagnotti, Dames at Sea
Lisa Rumbauskas, Mary Poppins

Special Achievement in Dance
Matthew Couvillon for recreating Jerome Robbins’ choreography for Virginia Rep’s “West Side Story.”

Outstanding Achievement in Costume Design (Musical)
Leslie Cook-Day, Preludes
Sarah Grady, West Side Story
Sue Griffin and Jeanne Nugent, Mary Poppins

Outstanding Achievement in Lighting Design (Musical)
Christian DeAngelis, Preludes
Joe Doran, Fun Home
Michael Jarett, The Last Five Years
Bill Miller, Wings
BJ Wilkinson, West Side Story

Outstanding Achievement in Set Design (Musical)
Scott Bradley, West Side Story
Tennessee Dixon, Preludes
Adam Ferguson, Alice
Vinnie Gonzalez, Wings
David Melton, The View Upstairs

Outstanding Achievement in Sound Design (Musical)
Derek Dumais, Fun Home
Derek Dumais, Mary Poppins
Derek Dumais, West Side Story
Ryan Dygert, Preludes
Jason Blue Herbert, Wings

Best Play
Appropriate, Co-produced by Virginia Rep and Cadence Theatre Company
Cloud 9, Richmond Triangle Players
Corpus Christi, Richmond Triangle Players
Hand to God, 5th Wall/TheatreLAB
The Normal Heart, Richmond Triangle Players
Top Dog/Underdog, TheatreLAB

Best Direction (Play)
Josh Chenard, Desire under the Elms, Firehouse
Gary C. Hopper, Hand to God
Anna Senechal Johnson, Appropriate
Katrinah Carol Lewis, Top Dog/Underdog
James Ricks, Lysistrata, Quill

Best Actor (Play)
Matt Bloch, Cloud 9
Bostin Christopher, The Christians, Co-produced by Virginia Rep and Cadence Theatre Company
Jim Morgan, The Normal Heart
Jeremy V. Morris, Top Dog/Underdog
Adam Turck, Hand to God

Best Actress (Play)
Trazana Beverley, A Raisin in the Sun
Kimberly Jones Clark, Hand to God
Maggie Roop, Crimes of the Heart, Virginia Rep (Hanover Tavern)
Susan Sanford, Appropriate
Laine Satterfield, Cloud 9
Catherine Shaffner, Erma Bombeck: At Wit’s End, Virginia Rep (Hanover Tavern)

Best Supporting Actor (Play)
Chandler Hubbard, Corpus Christi
Happy Mahaney, Appropriate
John Mincks, Miracle on South Division Street, Virginia Rep (Hanover Tavern)
Matt Shofner, Romeo & Juliet (VMFA), Quill
Adam Valentine, Hand to God

Best Supporting Actress (Play)
Maggie Bavolack, Lysistrata
Jasmine Coles, A Raisin in the Sun
Donna Marie Miller, Food, Clothing, and Shelter, Firehouse
Melissa Johnston Price, Romeo & Juliet
Jill Bari Steinberg, Appropriate

Outstanding Achievement in Costume Design (Play)
Cora Delbridge, As You Like It, Quill
Cora Delbridge, Romeo & Juliet
Aaron Mastin, Shakespeare in Love, Virginia Rep
Sheila Russ, The Normal Heart
Emily Tappan, A Raisin in the Sun

Outstanding Achievement in Lighting Design (Play)
Andrew Bonniwell, I Am My Own Wife, Richmond Triangle Players/5th Wall
Michael Jarett, Moth, TheatreLAB
Bill Miller, Desire under the Elms

Outstanding Achievement in Set Design (Play)
Katherine Field, A Raisin in the Sun
Rich Mason, Appropriate
Rich Mason, The Christians
Terrie Powers, Crimes of the Heart
Chris Raintree, Desire under the Elms

Outstanding Achievement in Sound Design (Play)
Paul Deiss, The Woman in Black, Swift Creek Mill
Derek Dumais, A Raisin in the Sun
Robbie Kinter, An Oak Tree, Firehouse

Ernie McClintock Best Ensemble Acting
Alice, Firehouse/TheatreLAB
Cloud 9, Richmond Triangle Players
Corpus Christi, Richmond Triangle Players
Miracle on South Division Street, Virginia Rep
Preludes, Firehouse

Promising Newcomer
Mara Barrett, Free Man of Color, Heritage Ensemble Theatre Company
Stone Casey, The Diviners, Chamberlayne Actors Theatre
Violet Craghead-Way, Fun Home
Jordan Pearson, Akeelah and the Bee, Virginia Rep Children’s Theatre
Keisha Wallace, Food, Clothing, and Shelter

Best Original Work
The Dream Seller and the Forest Dwellers by Jerry Maple Jr., Heritage
Food, Clothing, and Shelter by Bo Wilson, Firehouse
River Ditty by Matthew Mooney Keuter, Virginia Rep
To Damascus by Walter Braxton, Firehouse