Home

Artsies recipients announced

Here are the recipients IN BOLD of the 11th Annual Richmond Theatre Critcs Circle Award (the nominees are also listed).

 

Best Musical: West Side Story – Virginia Rep

Alice, A New Musical – Firehouse/TheatreLAB

Fun Home – Cadence Theatre in partnership with Virginia Rep

The Last Five Years – TheatreLAB/Yes, And! Entertainment

Preludes – Firehouse

 

Best Direction (Musical): Billy Christopher Maupin, Preludes

Adam Ferguson, Alice

Chase Kniffen, Fun Home

Nathaniel Shaw, West Side Story

Kerrigan Sullivan, Wings, Firehouse

 

Best Actor (Musical): PJ Freebourn, Preludes

Duke Lafoon, Fun Home

Justin Luciano, West Side Story

Dale Sampson, The View Upstairs, Richmond Triangle Players

Alexander Sapp, The Last Five Years

 

Best Actress (Musical): Bianca Bryan, Wings

Alexa Cepeda, A Chorus Line, Richmond Triangle Players

Christie Jackson, The Last Five Years

Brittany Santos, West Side Story

Debra Wagoner, Tomfoolery, Swift Creek Mill

 

Best Supporting Actor (Musical): Levi Meerovich, Preludes

Steven Rada, A Chorus Line

Morgan Reynolds, Mary Poppins, Virginia Rep

Alexander Sapp, A Chorus Line

Travis West, Preludes

 

Best Supporting Actress (Musical): Elizabeth Wyld, Fun Home

Maggie Bavolack, Alice

Daria DeGaetano, A Chorus Line

Maria Cristina Slye, West Side Story

Debra Wagoner, Mary Poppins

 

Best Musical Direction: Susan Randolph Braden, Preludes

Paul Deiss, Tomfoolery

Leilani Fenick/Michael Knowles, To Damascus, Firehouse

Kim Fox, Wings

Anthony Smith, West Side Story

 

Best Choreography: Lisa Rumbauskas, Mary Poppins

Kikau Alvaro, Fun Home

Justin Amellio, A Chorus Line

Emily Dandridge, Preludes

Alissa Pagnotti, Dames at Sea

 

Outstanding Achievement in Costume Design (Musical): Sarah Grady, West Side Story

Leslie Cook-Day, Preludes

Sue Griffin and Jeanne Nugent, Mary Poppins

 

Outstanding Achievement in Lighting Design (Musical): Bill Miller, Wings

Christian DeAngelis, Preludes

Joe Doran, Fun Home

Michael Jarett, The Last Five Years

BJ Wilkinson, West Side Story

 

Outstanding Achievement in Set Design (Musical): David Melton, The View Upstairs

Scott Bradley, West Side Story

Tennessee Dixon, Preludes

Adam Ferguson, Alice

Vinnie Gonzalez, Wings

 

Outstanding Achievement in Sound Design (Musical): Jason Blue Herbert, Wings

Derek Dumais, Fun Home

Derek Dumais, Mary Poppins

Derek Dumais, West Side Story

Ryan Dygert, Preludes

 

Best Play: Appropriate, Cadence Theatre in partnership with Virginia Rep

Cloud 9, Richmond Triangle Players

Corpus Christi, Richmond Triangle Players

Hand to God, 5th Wall/TheatreLAB

The Normal Heart, Richmond Triangle Players

Top Dog/Underdog, TheatreLAB

 

Best Direction (Play): Anna Senechal Johnson, Appropriate

Josh Chenard, Desire under the Elms, Firehouse

Gary C. Hopper, Hand to God

Katrinah Carol Lewis, Top Dog/Underdog

James Ricks, Lysistrata, Quill

 

Best Actor (Play): Adam Turck, Hand to God

Matt Bloch, Cloud 9

Bostin Christopher, The Christians, Cadence Theatre in partnership with Virginia Rep

Jim Morgan, The Normal Heart

Jeremy V. Morris, Top Dog/Underdog

 

Best Actress (Play): Susan Sanford, Appropriate

Trezana Beverley, A Raisin in the Sun

Kimberly Jones Clark, Hand to God

Maggie Roop, Crimes of the Heart, Virginia Rep (Hanover Tavern)

Laine Satterfield, Cloud 9

Catherine Shaffner, Erma Bombeck: At Wit’s End, Virginia Rep (Hanover Tavern)

 

Best Supporting Actor (Play): Happy Mahaney, Appropriate

Chandler Hubbard, Corpus Christi

John Mincks, Miracle on South Division Street, Virginia Rep (Hanover Tavern)

Matt Shofner, Romeo & Juliet (VMFA), Quill

Adam Valentine, Hand to God

 

Best Supporting Actress (Play): Donna Marie Miller, Food, Clothing, and Shelter, Firehouse

Maggie Bavolack, Lysistrata

Jasmine Coles, A Raisin in the Sun

Melissa Johnston Price, Romeo & Juliet

Jill Bari Steinberg, Appropriate

 

Outstanding Achievement in Costume Design (Play): Aaron Mastin, Shakespeare in Love, Virginia Rep

Cora Delbridge, As You Like It, Quill

Cora Delbridge, Romeo & Juliet

Sheila Russ, The Normal Heart

Emily Tappan, A Raisin in the Sun

 

Outstanding Achievement in Lighting Design (Play): Michael Jarett, Moth, TheatreLAB

Andrew Bonniwell, I Am My Own Wife, Richmond Triangle Players/5th Wall

Leslie Cook-Day, Preludes

Bill Miller, Desire under the Elms

 

Outstanding Achievement in Set Design (Play): Rich Mason, Appropriate

Katherine Field, A Raisin in the Sun

Rich Mason, The Christians

Terrie Powers, Crimes of the Heart

Chris Raintree, Desire under the Elms

 

Outstanding Achievement in Sound Design (Play): Paul Deiss, The Woman in Black, Swift Creek Mill

Derek Dumais, A Raisin in the Sun

Robbie Kinter, An Oak Tree, Firehouse

 

Ernie McClintock Best Ensemble Acting: Alice, TheatreLAB

Cloud 9, Richmond Triangle Players

Corpus Christi, Richmond Triangle Players

Miracle on South Division Street, Virginia Rep

Preludes, Firehouse

 

Special Achievement in Dance

Matthew Couvillon for recreating Jerome Robbins’ choreography for Virginia Rep’s “West Side Story.”

 

Promising Newcomer: Keisha Wallace, Food, Clothing, and Shelter

Mara Barrett, Free Man of Color, Heritage Ensemble Theatre Company

Stone Casey, The Diviners, Chamberlayne Actors Theatre

Violet Craghead-Way, Fun Home

Jordan Pearson, Akeelah and the Bee, Virginia Rep Children’s Theatre

 

Best Original Work: To Damascus by Walter Braxton, Firehouse

The Dream Seller and the Forest Dwellers by Jerry Maple Jr., Heritage

Food, Clothing, and Shelter by Bo Wilson, Firehouse

River Ditty by Matthew Mooney Keuter, Virginia Rep