2013 productions considered for awards

Productions considered as part of the 2012-13 season

Production, Company
The Marvelous Wonderettes, Swift Creek Mill
The Hound of the Baskervilles, Virginia Rep
Regrets Only, RTP
A Bright New Boise, Firehouse Theatre Project
King John, Richmond Shakespeare
Night Blooms, Virginia Rep
The Fox on the Fairway, CAT
The Pillowman, Cadence Theatre, in partnership with VA Rep
Howard Crabtree’s Whoop-Dee-Doo!, RTP
The Producers, Virginia Rep
Death of a Salesman, Firehouse Theatre Project
Irving Berlin’s I Love a Piano, Swift Creek Mill
Closer Than Ever, Virginia Rep
A Child’s Christmas in Wales, Richmond Shakespeare
Our Town, Sycamore Rouge
The Search for Signs of Intelligent Life in the Universe, Henley Street
The 13th of Paris, CAT
The Magic Flute, Virginia Rep
Before It Hits Home, RTP / Sycamore Rouge
The Sunshine Boys, Swift Creek Mill
Cotton Patch Gospel, Virginia Rep
Faith Healer, Henley Street
Hay Fever, Virginia Rep
Sons of the Prophet, Cadence Theatre, in partnership with VA Rep
Any Given Monday, Firehouse Theatre Project
The Busy World is Hushed, RTP
Breast in Show, Carol Piersol, in partnership with VA Rep
The Tempest, Richmond Shakespeare
Over the Tavern, HATTheatre
Riding the Bull, TheatreLAB
And Then There Were None, CAT
Julius Caesar, Henley Street
Honky-Tonk Angels, Swift Creek Mill
The Pride, RTP
Time Stands Still, Firehouse Theatre Project
Red, Virginia Rep
Next to Normal, Cadence Theatre, in partnership with VA Rep
The Glass Menagerie, Sycamore Rouge
La Cage Aux Folles, RTP
Play On, CAT
The Beauty Queen of Leenane, Henley Street
Gidion’s Knot, Carol Piersol, in partnership with HATTheatre
A Comedy of Errors, Richmond Shakespeare
Twelfth Night, Sycamore Rouge
The Music Man, Virginia Rep
Pop! Who Shot Andy Warhol?, Firehouse Theatre Project
Steel Magnolias, Virginia Rep
Othello, Richmond Shakespeare
bare: a pop opera, Richmond Triangle Players

2013: And the awards went to…

Best Musical
bare: a pop opera (Produced by Richmond Triangle Players)

Best Direction of a Musical
Justin Amellio (for bare: a pop opera, produced by Richmond Triangle Players)

Best Actor in a Leading Role — Musical
Duke Lafoon (for Next to Normal, produced by Cadence Theatre, in cooperation with Virginia Rep)

Best Actress in a Leading Role — Musical
Andrea Rivette (for Next to Normal, produced by Cadence Theatre, in cooperation with Virginia Rep)

Best Actor in a Supporting Role — Musical
Jody Ashworth (for The Producers, produced by Virginia Repertory Theatre)

Best Actress in a Supporting Role — Musical
Kelsey Cordrey (for bare: a pop opera, produced by Richmond Triangle Players)

Best Musical Direction
Kim Fox (for Next to Normal, produced by Cadence Theatre, in cooperation with Virginia Rep)

Best Choreography
Patti D’Beck (for The Producers, produced by Virginia Repertory Theatre)

Best Play
A Comedy of Errors (Produced by Richmond Shakespeare)

 Best Direction of a Play
James Ricks (for Julius Caesar, produced by Henley Street Theatre Company)

 Best Actor in a Leading Role — Play
Joe Pabst (for Faith Healer, produced by Henley Street Theatre Company)

 Best Actress in a Leading Role — Play
Maggie Bavalack (for Riding the Bull, produced by TheatreLAB)

 Best Actor in a Supporting Role — Play
Nick Aliff (for Any Given Monday, produced by Firehouse Theatre Project)

 Best Actress in a Supporting Role – Play
Molly Hood (for A Comedy of Errrors, produced by Richmond Shakespeare)

 Outstanding Achievement in Lighting Design
K. Jenna Ferree (for Next to Normal, produced by Virginia Repertory Theatre)

Outstanding Achievement in Costume Design
Thomas Hammond (for Howard Crabtree’s Whoop-Dee-Do, produced by Richmond Triangle Players)

 Outstanding Achievement in Set Design
Mercedes Schaum (for Hay Fever, produced by Virginia Repertory Theatre)

 Outstanding Achievement in Sound Design
Joe Luck (for A Bright New Boise, produced by Firehouse Theatre Project)

 The Ernie McClintock Best Acting Ensemble Award
A tie between:

Gidion’s Knot (Produced by Carol Piersol)
And
The Glass Menagerie (Produced by Sycamore Rouge)

 Liz Marks Memorial Award for Ongoing Contribution to Richmond Area Theater
Tom McGranahan

2008: And the Awards went to…

Best Musical
Urinetown (Swift Creek Mill Theatre)

Best Direction of a Musical
Tom Width, Urinetown (Swift Creek Mill Theatre)

Best Actor in a Musical
Scott Wichmann, Guys & Dolls (Barksdale Theatre)

Best Actress in a Musical
Audra Honaker, Once Upon A Mattress (Swift Creek Mill Theatre)

Best Actor in a Supporting Role in a Musical
Jason Marks, Guys & Dolls (Barksdale Theatre)

Best Actress in a Supporting Role in a Musical
Debra Wagoner, Urinetown (Swift Creek Mill Theatre)

Best Musical Direction
Sandy Dacus, Guys and Dolls (Barksdale Theatre)

Best Choreography
Brandon Becker, Urinetown (Swift Creek Mill Theatre)

Best Play
The Late Henry Moss (Firehouse Theatre Project)

Best Direction of a Play
Bruce Miller, The Little Dog Laughed (Barksdale Theatre)

Best Actor in a Play
Justin Dray, The Late Henry Moss (Firehouse Theatre Project)

Best Actress in a Play
Irene Zeigler, Doubt: A Parable (Barksdale Theatre)

Best Actor in a Supporting Role in a Play
Stephen Ryan, Richard II (Richmond Shakespeare Company)

Best Actress in a Supporting Role in a Play
Jennie Meharg, The Late Henry Moss (Firehouse Theatre Project)

Notable Interactive Production
Richmond Improv Festival (ComedySportz)

Outstanding Achievement in Lighting Design
Joe Doran, Urinetown (Swift Creek Mill Theatre)

Outstanding Achievement in Costume Design
Rebecca Cairns, As You Like It (indoor) (Richmond Shakespeare Company)

Outstanding Achievement in Set Design
Ron Keller, Guys and Dolls (Barksdale Theatre)

2008: Nominees

Best Musical
Guys & Dolls, Barksdale
Peter Pan, Theatre IV
Reefer Madness, Firehouse Theatre Project
Urinetown, Swift Creek Mill

Best Direction – Musical
Patti D’Beck, Guys & Dolls, Barksdale
Steve Perigard, Peter Pan, Theatre IV
Jase Smith, Reefer Madness, Firehouse Theatre Project
Tom Width, Urinetown, Swift Creek Mill

Best Actor – Musical
Brett Ambler, Urinetown, Swift Creek Mill
Ford Flanagan, Peter Pan, Theatre IV
Scott Wichmann, Guys & Dolls, Barksdale

Best Actress – Musical
Rachel Abrams, Guys & Dolls, Barksdale
Audra Honaker, Once Upon A Mattress, Swift Creek Mill
Nancy McMahon, The Two Svengalis, Richmond Triangle Players
Angela Shipley, Urinetown, Swift Creek Mill

Best Actor in a Supporting Role – Musical
Chris Hester, Reefer Madness, Firehouse Theatre Project
Richard Koch, Rumpelstiltskin’s Daughter, Theatre IV
Jason Marks, Guys & Dolls, Barksdale
Scott Melton, Urinetown, Swift Creek Mill
Robert Throckmorton Peter Pan, Theatre IV

Best Actress in a Supporting Role – Musical
Audra Honaker, Urinetown, Swift Creek Mill
Debra Wagoner, Urinetown, Swift Creek Mill
Joy Williams, Once Upon A Mattress, Swift Creek Mill
Joy Newsome, Reefer Madness, Firehouse Theatre Project

Best Musical Direction
Sandy Dacus, Guys and Dolls, Barksdale
Paul Deiss, Plaid Tidings, Swift Creek Mill
Paul Deiss, Urinetown, Swift Creek Mill
Leilani Mork, Reefer Madness, Firehouse Theatre Project

Best Choreography
Brandon Becker, Urinetown, Swift Creek Mill
Patti D’Beck, Guys & Dolls, Barksdale
Leslie Owens-Harrington Peter Pan, Theatre IV

Best Play
As You Like It (indoor), Richmond Shakespeare
Doubt: A Parable, Barksdale
The Late Henry Moss, Firehouse Theatre Project
The Little Dog Laughed, Barksdale
Spinning Into Butter, Firehouse Theatre Project

Best Direction – Play
Andrew Hamm, As You Like It (indoor), Richmond Shakespeare
Bruce Miller, The Little Dog Laughed, Barksdale
Morrie Piersol, The Late Henry Moss, Firehouse Theatre Project
James Ricks, Richard II, Richmond Shakespeare
Keri Wormald, Doubt: A Parable, Barksdale

Best Actor – Play
Andy Boothby, Mr. Marmalade, Firehouse Theatre Project
Frank Creasy, The Spanish Tragedy, Henley Street Theatre Company
Justin Dray, The Late Henry Moss, Firehouse Theatre Project
J. Ron Fleming, A Lesson Before Dying, African American Rep. Theatre
Duke Lafoon, Doubt: A Parable, Barksdale

Best Actress – Play
Terry Menefee Gau, A Streetcar Named Desire, Sycamore Rouge
Margarette Joyner, From the Mississippi Delta, African American Rep. Theatre
Katie McCall, Spinning Into Butter, Firehouse Theatre Project
Susan Sanford, The Little Dog Laughed, Barksdale
Irene Zeigler, Doubt: A Parable, Barksdale

Best Actor in a Supporting Role – Play
David Bridgewater, Henry IV, Part 2, Richmond Shakespeare
Joseph Anthony Carlson Henry IV, Part 2, Richmond Shakespeare
Toney Cobb, Charcoal Street, African American Rep. Theatre
Dean Knight, The Seagull, Henley Street Theatre Company
Stephen Ryan, Richard II, Richmond Shakespeare

Best Actress in a Supporting Role – Play
Liz Blake, Measure for Measure, Richmond Shakespeare
Katherine Louis, The Member of the Wedding, Barksdale
Jennie Meharg, The Late Henry Moss, Firehouse Theatre Project
Laine Satterfield, The Little Dog Laughed, Barksdale

Notable Interactive Production
Murder at the Class Reunion, Mystery Dinner Theatre
Richmond Improv Festival, ComedySportz
Stories of Egypt, Carpenter Science Theatre

Outstanding Achievement, Lighting Design
Joe Doran, Urinetown, Swift Creek Mill
Lynne Hartman, The Little Dog Laughed, Barksdale
Lynne Hartman, The Member of the Wedding, Barksdale
Matthew Landwehr, A Christmas Story, Theatre IV

Outstanding Achievement, Costume Design
Rebecca Cairns, As You Like It (indoor), Richmond Shakespeare
Sue Griffin, Peter Pan, Theatre IV
Liz Hopper, The Member of the Wedding, Barksdale
Chris Mueller, The Seagull, Henley Street Theatre Company
Maura Lynch Cravey, Urinetown, Swift Creek Mill

Outstanding Achievement, Set Design
Brian Barker, The Member of the Wedding, Barksdale
Brian Kalin, The Little Dog Laughed, Barksdale
Ron Keller, Guys and Dolls, Barksdale
Greig Leach, Peter Pan, Theatre IV
Mercedes Schaum, A Christmas Story, Theatre IV

Liz Marks Memorial Award for Ongoing Contribution to Richmond Area Theater
Award to: Liz Marks

2008: Presenters

Carol Piersol presented:
Best Actress in a Supporting Role – Play
Best Actor in a Supporting Role – Play

Nick Cohen, YY Salon, presented:
Best Choreography
Best Musical Direction

Holly Timberline, representative of BDH Foundation, presented:
Best Actress in a Supporting Role – Musical
Best Actor in a Supporting Role – Musical

Christine Walters, President of RAPT, presented:
Outstanding Achievement, Costume Design
Outstanding Achievement, Set Design
Outstanding Achievement in Lighting Design

Bruce Miller presented:
Best Actress in a Leading Role – Musical
Best Actor in a Leading Role – Musical
Notable Interactive Production

Dawn Westbrook presented:
Liz Marks Memorial Award for Ongoing Contribution to Richmond Area Theater

John Porter presented:
Best Direction – Musical
Best Direction – Play

Tom Width presented:
Best Actress in a Leading Role – Play
Best Actor in a Leading Role – Play

RTCC Members presented:
Best Musical
Best Play

2008: Songs Performed

“Follow Your Heart” from “Urinetown”
Performed by Brett Ambler and Angela Shipley

“Neverland” from “Peter Pan”
Performed by Ford Flannagan

“The Stuff” from “Reefer Madness”
Performed by Kimberly Clarke Jones

“Guys and Dolls” from “Guys and Dolls”
Performed by Jason Marks and Landon Nagel