2012: Nominees

Best Musical
Dessa Rose, Richmond CenterStage / Firehouse Theatre Project
The Musical of Musicals (The Musical!), Richmond Triangle Players
My Fair Lady, Virginia Repertory Theatre
The Rocky Horror Show, Firehouse Theatre Project
Spring Awakening, Virginia Repertory Theatre

Best Direction (Musical)
Chase Kniffen, Seussical the Musical (Virginia Repertory Theatre)
Chase Kniffen, Spring Awakening
Bruce Miller, My Fair Lady
Steve Perigard, A Year with Frog and Toad (Virginia Repertory Theatre)
Jase Smith, The Rocky Horror Show

Best Actor (Musical)
Oliver Houser, Spring Awakening
Joe Inscoe, My Fair Lady
John Mincks, Spring Awakening
Fernando Rivadeneira, Musical of Musicals
Terence Sullivan, The Rocky Horror Show

Best Actress (Musical)
Stacey Cabaj, My Fair Lady
Desiree Roots Centeio, Dessa Rose
Jacquie O’Connor, Musical of Musicals
Ali Thibodeau, Spring Awakening
Debra Wagoner, Always…Patsy Cline (Virginia Repertory Theatre)

Best Supporting Actor (Musical)
Nick Aliff, The Rocky Horror Show
Richard Chan, Spring Awakening
Ben Houghton, My Fair Lady
Jason Marks, My Fair Lady
Durron Tyre, Dessa Rose

Best Supporting Actress (Musical)
Christie Jackson, Spring Awakening
Lauren Leinhaas-Cook, My Fair Lady
Terri Moore, Always…Patsy Cline
Susan Sanford, Seussical
Susan Sanford, Spring Awakening

Best Musical Direction
Sandy Dacus, Spring Awakening
Paul Deiss, A Year with Frog and Toad
Kim Fox, Musical of Musicals
Leilani Giles, The Rocky Horror Show
Ben Houghton, My Fair Lady

Best Choreography
Starrene Foster, Spring Awakening
Maggie Marlin, The Rocky Horror Show
Leslie Owens-Harrington, My Fair Lady

Best Play
August: Osage County, Cadence Theatre / Virginia Repertory Theatre
Cat on a Hot Tin Roof, Firehouse Theatre Project
Kimberly Akimbo, Cadence Theatre / Virginia Repertory Theatre
The Liar, Henley Street Theatre
The Tragedy of Macbeth, Richmond Shakespeare

Best Direction – Play
Anna Johnson, Kimberly Akimbo
Steve Perigard, Scorched Earth (Virginia Repertory Theatre)
Jan Powell, Macbeth
Rusty Wilson, Cat on a Hot Tin Roof
Keri Wormald, August: Osage County

Best Actor – Play
Ryan Bechard, Macbeth
KeiLyn Jones, Yellowman (Henley Street Theatre)
Matthew Mitchell, The Liar
Chris O’Neill, Next Fall (Richmond Triangle Players)
Alan Sader, Cat on a Hot Tin Roof

Best Actress – Play
Katrinah Carol Lewis, You Don’t Know Me (Firehouse Theatre Project)
Melissa Johnston Price, August: Osage County
Laine Satterfield, Cat on Hot Tin Roof
Zoe V. Speas, Macbeth
Irene Ziegler, Kimberly Akimbo

Best Actor in a Supporting Role – Play
Richard Koch, Kimberly Akimbo
Andrew Mitakides, Macbeth
Matthew Mitchell, Kimberly Akimbo
Matthew Mitchell, Nice People Dancing to Good Country Music (Virginia Rep)
Adrian Rieder, In the Next Room or the vibrator play (Cadence Theatre / Virginia Rep)

Best Actress in a Supporting Role – Play
Lorri Lindberg, Suddenly, Last Summer (Richmond Triangle Players)
Katie McCall, August: Osage County
Carolyn Meade, August: Osage County
Jill Bari Steinberg, Kimberly Akimbo
Jody Smith Strickler, August: Osage County

Ernie McClintock Best Ensemble Award
God of Carnage, Virginia Repertory Theatre
The Liar, Henley Street Theatre
The Musical of Musicals, Richmond Triangle Players
Picasso at the Lapin Agile, Sycamore Rouge
Stupid Kids, Richmond Triangle Players

Best Locally-Developed New Work
Blue Mountain Christmas, Virginia Repertory Theatre
Brew, Stage B Theatre Company
Joe Jackson’s Night & Day, Richmond Triangle Players
Scorched Earth, Virginia Repertory Theatre
Trojans, TheatreLAB

Outstanding Achievement in Costume Design
Maura Lynch Cravey, Blithe Spirit (Swift Creek Mill Theatre)
Sue Griffin, My Fair Lady
Kate Prothemos, Picasso at the Lapin Agile
Terry Snyder, A Year with Frog and Toad
Holly Sullivan, The Rocky Horror Show

Outstanding Achievement in Lighting Design
Andrew Bonniwell, Cat on a Hot Tin Roof
Joe Doran & Andrew Bonniwell, Lord of the Flies (Henley Street)
Joe Doran, The 39 Steps (Swift Creek Mill Theatre)
Lynne Hartman, Spring Awakening
Michael Jarrett, Musical of Musicals

Outstanding Achievement in Set Design
Brian Barker, In the Next Room
Brian Barker, Spring Awakening
Phil Hayes, August: Osage County
Terrie Powers, Nice People Dancing to Good Country Music
Mercedes Schaum, A Year with Frog and Toad

Outstanding Achievement in Sound Design
Buddy Bishop, Home Fires (Chamberlayne Actors Theatre)
Paul Deiss, The 39 Steps
Paul Deiss, It’s A Wonderful Life (Swift Creek Mill Theatre)
James Ricks, Lord of the Flies
Jesse Senechal, Kimberly Akimbo

Outstanding Achievement in Fight Choreography
Kevin Inouye, The Tragedy of Macbeth

Outstanding Achievement in Stage Magic
Tom Width (numerous productions)

Liz Marks Memorial Award for Ongoing Contribution to Richmond Area Theater
Jeri Cutler-Voltz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *