2010: Nominees

Best Musical
Rent (Firehouse Theatre Project)
Scrooge in Rouge (Richmond Triangle Players)
The Sound of Music (Barksdale)
Souvenir (Barksdale)
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Barksdale)

(“The Sound of Music” is referred to as “SOM” hereafter, “The 25th Annual Putnam County Spelling Bee” as “Putnam”)

Best Direction (Musical)
John Glenn, Souvenir
Chase Kniffen, A Christmas Carol
Chase Kniffen, SOM
Steve Perigard, Putnam
Shon Stacy, Scrooge in Rouge

Best Actor (Musical)
Ford Flanagan, Putnam
Joe Inscoe, A Christmas Carol
Jonathan Spivey, Souvenir
Eric Stallings, Putnam
Durron Tyre, Rent

Best Actress (Musical)
Stacey Cabaj, SOM
Lauren Leinhaas-Cook, Scrooge in Rouge
Joy Newsome, Rent
Debra Wagoner, Souvenir
Aly Wepplo, Putnam

Best Supporting Actor (Musical)
Steve Bochen, Scrooge in Rouge
Michael Hawke, SOM
David Janeski, A Christmas Carol
Matt Shofner, Putnam
Antonio Tillman, Rent

Best Supporting Actress (Musical)
Jaci Camden, Rent
Kara Harmon, SOM
Audra Honaker, Putnam
Susan Sanford, SOM
Debra Wagoner, Putnam

Best Musical Direction
Sandy Dacus, SOM
Deborah Lynch, Scrooge in Rouge
Jason Marks, A Christmas Carol
Leilani Monk, Rent
R.L. Rowsey, Souvenir

Best Choreography
Willie Hilton, Black Nativity
Ana Ines King, Boleros for the Disenchanted
Maggie Marlin, Rent

Best Play
Boleros for the Disenchanted (Barksdale Theatre)
Fool for Love (Cadence Theatre Company)
Take Me Out (Richmond Triangle Players)
Shining City (Henley Street Theatre Company)
Servant of Two Masters (Henley Street Theatre Company)

(“Boleros for the Disenchanted” is referred to as “Boleros” hereafter. “Servant of Two Masters” as “SOTM.”)

Best Direction – Play
Julie Fulcher-Davis, Facing East
Bruce Miller, Boleros
James Ricks, SOTM
Scott Wichmann, Take Me Out
Bo Wilson, Shining City

Best Actor – Play
Matthew Bloch, Butterflies are Free
Ronnie Brown, Take Me Out
Jeffrey Cole, The Crucible
Matt Hackman, Take Me Out
Joe Inscoe, Shining City
Richard Koch, SOTM
Robert Zukerman, Sex, Drugs, Rock and Roll

Best Actress – Play
Patricia Duran, Boleros
Kelly Kennedy, On Golden Pond
Cynde Liffick, Elizabeth Rex
Jennie Meharg, A Doll’s House
Melissa Johnston Price, Facing East

Best Actor in a Supporting Role – Play
Gordon Bass, Fool for Love
Larry Cook, Shining City
Jimmy Glidden, Take Me Out
Joe Pabst, Is He Dead?
Eric Williams, Bus Stop

Best Actress in a Supporting Role – Play
Christina Bellew, SOTM
Jacqueline Jones, New Century
Maggie Marlin, Boy’s Life
Jody Strickler, Greetings
Carmen Zilles, Boleros

Best Ensemble Acting
A Doll’s House, Henley Street Theatre
The Crucible, Sycamore Rouge
Jar the Floor, Sycamore Rouge
Crowns, AART / Barksdale
The Mystery of Irma Vep, Swift Creek Mill Theatre

Best Locally-Developed Work
A Christmas Carol (Theatre IV)
Full Plate Collection (Independent)
Jack in the Beanstalk (Theatre IV)
Song of Mulan (Theatre IV)

Outstanding Achievement in Costume Design
Lindy Bumgarner, The Crucible
Rebecca Cairns, SOTM
Rebecca Cairns & Ann Hoskins, Twelfth Night
Sarah Grady, SOM
Sue Griffin, Souvenir

Outstanding Achievement in Lighting Design
Brittany Diliberto, The Crucible
Joe Doran, Mystery of Irma Vep
Lynne Hartman, Boleros
Lynne Hartman, SOM
David McLain, Sex, Drugs, Rock and Roll

Outstanding Achievement in Set Design
Brian Barker, Boleros
Brian Barker, SOM
Eric Kinder, I’m Not Rappaport
Betsy Muller, Is He Dead?
Terrie and David Powers, On Golden Pond
Keith Saine, The Crucible

Outstanding Achievement in Sound Design
Derek Dumais, SOM
Derek Dumais, Putnam
Julie Fulcher-Davis, Take Me Out
Steve Organ, Sex, Drugs, Rock and Roll
Brett Zwerdling, SOTM

Liz Marks Memorial Award for Ongoing Contribution to Richmond Area Theater
Neil and Sara Belle November

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *